ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Bobrowice
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Informacja

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2018-10-24 12:42:48 przez Bartosz Dzień

Akapit nr - brak tytułu

Zakończono na rok 2018 realizację zadania pn.  „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Bobrowice”, które zostało sfinansowane ze środków: 
- Udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospdarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
- Środków własnych Gminy Bobrowice
 
W ramach przedmiotowego zadania - w roku 2018 na terenie Gminy Bobrowice zostało unieszkodliwionych 17,260  Mg wyrobów zawierających azbest.
 
Do roku 2032 zgodnie z Dyrektywą Unijną należy pozbyć się azbestu, który na terenie Gminy Bobrowice, występuje głównie jako pokrycie dachowe (tzw. Eternit ) w postaci płyt falistych. Jego ilość systematycznie – z roku na rok, dzięki prowadzonym działaniom przy wsparciu WFOŚiGW w Zielonej Górze ulega redukcji, a samo zadanie polegające na usunięciu azbestu i wyrobów azbestowych z terenu Gminy Bobrowice, opiera się na jedynej stosowanej obecnie w Polsce metodzie unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest, polegającej na umieszczeniu ich na składowisku odpadów niebezpiecznych.
 
Włókna azbestu trafiają do organizmu głównie drogą oddechową, z wdychanym powietrzem i w niewielkim stopniu przez skórę. Źródłem narażenia, prócz zanieczyszczonego powietrza, może być woda, do której azbest trafia z gleb zanieczyszczonych azbestem, ze ścieków przemysłowych, atmosfery i rur azbestowo-cementowych. Uwolnione włókna, jeśli dostaną się do ludzkiego układu oddechowego, trafiają do pęcherzyków płucnych, skąd się już nie wydostaną. Wywołują przede wszystkim tak zwaną azbestozę objawiającą się dusznościami i uporczywym kaszlem. Powodują też zapalenie opłucnej. Azbest, niestety, jest także czynnikiem poważnie zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuc, opłucnej lub krtani. Skutki wdychania azbestu mogą dać o sobie znać dopiero po 20- 30 latach od kontaktu z nim.
 
                Mając powyższe na uwadze należy bez zbędnej zwłoki składać do siedziby Urzędu Gminy w Bobrowicach, wnioski o udzielenie pomocy w zakresie utylizacji odpadów azbestowych.
« powrót do poprzedniej strony